SİNOP ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF OSMAN SAMSUN: “HAMSİ İÇİN KARADENİZ ÜLKELERİNİN ORTAK KORUMA KONTROL OLUŞTURMASI LAZIM”

service

SİNOP ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF OSMAN SAMSUN: “HAMSİ İÇİN KARADENİZ ÜLKELERİNİN ORTAK KORUMA KONTROL OLUŞTURMASI LAZIM”

MUSTAFA USTA

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, hamsi avcılığının kontrol altına alınması gerektiğine işaret ederek “Gürcistan, Abhazya, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Bulgaristan ve Romanya hatta Moldovya da dahil olmak üzere bu 6 ülkenin Karadeniz Ekonomik Topluluğu çerçevesinde bir ortak koruma kontrol oluşturması lazım. Bu politikalara uygun faaliyetlerin, ortak denetimlerin yapılmasının, hamsinin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, Karadeniz’deki yoğun hamsi avcılığının kontrol altına alınmadığı takdirde gelecek yıllarda farklı sorunlara yol açabileceğini belirtti. 

Hamsinin azalmasında çevresel faktörler yanında, avlanmadaki yanlışların da etkili olduğunu ifade eden Samsun şunları söyledi:

Hamsi, Türkiye’de ve Karadeniz’de en çok tüketilin balığımız ama maalesef eski yıllara göre hamsi balığımızın sofralarda daha az görüyoruz ve daha kısa sürelerde görebiliyoruz. Eskiden Ekim ayı başlarında başlayan hamsi avcılığı mart ayı sonlarına kadar devam eder, yani 5 ay sürerdi. Şimdi maalesef bir buçuk, 2 ay içerisinde hamsi avcılığı bitmiş oluyor. Dünyada son yıllarda gelişen ve değişen birçok faktör var. Küresel ısınma var, kirlilik var, dünyanın yüzeyinde birtakım kırılmalar var. Bunların denizaltında olan süreçleri var. Sonuç olarak denizlerde yaşayan canlılarda bütün bu faktörlerden belirli oranlarda etkileniyorlar. Hamsimiz bu sene 6 ile 8 santimetre arasında boyları çoğunluklu olan bir süreç yaşadık. Bu balığımızın bu boydaki bireyleri ürememiş olan yani erginleşmemiş olan balıklar. Bu balıkları avlamamız, bu balıkların stoklarının geleceği açısından, sürdürebilir olması açısından istenmeyen bir durum. Marmara Denizi’nde 15 Şubat’tan itibaren hamsi avcılığı yasaklandı. ‘Karadeniz’de de hamsi avcılığı yasaklansın’ diye bir görüş var ancak, fiili olarak hamsi avcılığı şu an yapılamıyor çünkü hamsi Gürcistan ve Abbasya bölgesine gitti orada avlanıyor. Orada da bizdeki kadar av yasağına ilişkin 7 santimetrelik bir sınırlama var. Burada kurala uyulmuyor. Denetim çok yok.

“KARADENİZ ÜLKELERİNİN ORTAK KORUMA KONTROL OLUŞTURMASI LAZIM”

Hamsi ortak balığımız olduğu için bütün Karadeniz ülkelerinin Gürcistan, Abhazya, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Bulgaristan ve Romanya hatta Moldovya’da dahil olmak üzere bu 6 ülkenin Karadeniz Ekonomik Topluluğu çerçevesinde bir ortak koruma kontrol oluşturması lazım. Bu politikalara uygun faaliyetlerin, ortak denetimlerin yapılması hamsinin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum. Bilim insanları olarak hamsinin bu önemli protein kaynağının bizden sonraki nesillere ulaşabilmesi için halkımızın duyarlılığıyla Türkiye Cumhuriyetinin çok değerli balıkçılarının, avlama tekneleri sahipleri ve personelinin ortak akılla, ortak istişareyle bakanlığımızın koordinatörlüğüyle ilgili tedbirlerin alınmasıyla ben bu sürecin aşılacağını ve kendini yenileme kabiliyeti olan deniz ortamının bu balık stoklarının bizden sonraki stoklara eski yıllarda olduğu gibi ulaştırabileceğine inanıyorum. Yeter ki kuralları koyalım ve koyulan kurallara hep birlikte uyalım.”

Art’s Magazin  Yurt

SİNOP ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF OSMAN SAMSUN: “HAMSİ İÇİN KARADENİZ ÜLKELERİNİN ORTAK KORUMA KONTROL OLUŞTURMASI LAZIM”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!