YAKLAŞIK 3 YILDIR SOKAK KEDİLERİNİ BESLEYEN ARAL: “YÜZDE 200 ARTTI KURU MAMA FİYATLARI. KURU MAMA ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

service

YAKLAŞIK 3 YILDIR SOKAK KEDİLERİNİ BESLEYEN ARAL: “YÜZDE 200 ARTTI KURU MAMA FİYATLARI. KURU MAMA ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

MUSTAFA USTA

Sinop Mübadele ve Balkan Hakları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aral, “İlk mama vermeye başladığım kuru mama fiyatları 10- 12 liraydı. Bunlar ayda yüzde 20, yüzde 30 arttı derken şimdi en uygun kuru mama fiyatı 30 liradan aşağı yok. Yüzde 200 arttı kuru mama fiyatları. Gerçekten bu da bizi zorlamaya başladı. Kuru mama almakta zorlanıyoruz” dedi.

Sinop Mübadele ve Balkan Hakları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aral, Sinop Belediyesi tarafından derneğe tahsis edilen binaya taşındıklarında mahalledeki kedileri fark etti. Kedilere süt ve mama alarak ilgilenmeye başlayan Aral, her geçen gün sayısı artan kedileri her sabah beslemeyi ihmal etmiyor.

“ONLAR YEDİKÇE BEN ÇOK MUTLU OLUYORUM”

Kenan Aral konuşmasında şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 yıla yakın burada kedi besliyorum. Can dostu diyoruz biz bunlara. Bunların ağzı var dili yok. Bunlar insanlara muhtaç. Peygamber efendimizin de ayetlerinde kedilere bakmanın sevap olduğu belirtiliyor. Bundan dolayı özellikle kış dönemlerinde sokaklarda susuz kalıyorlar, aç kalıyorlar. Hatta açlıktan donanlar oluyor. Bunun için bende bunu kendime insani bir görev bildim. Bundan dolayı mahallemizde ilk olarak 2 kedi ile başladım. Sonra 4, 6 oldu. Sonra doğurdular 10, 12 oldu. Her gün ben bunları evimden çıkıp gelip burada kuru mamayla besliyorum. Bazen tavuk ciğeri alıyorum haşlıyorum. Her gün gelip burada periyodik olarak doyuruyorum. Bunları doyurmaktan da zevk alıyorum. Mutlu oluyorum çünkü bunların eli var, ayağı var ama herhangi bir şeyi insanlardan isteyemiyorlar. Beni gördükleri zaman dernek binasına geldiğimde arabanın sesini duyunca, kapının anahtar sesini duyunca hemen çevreme toplanıyorlar. Ben de daha önce hazırlamış olduğum getirmiş olduğum mamaları kendilerine ikram ediyorum. Onlar yedikçe de ben çok mutlu oluyorum.

“KEDİ MAMASINDA YÜZDE 18 KDV VAR”

İlk mama vermeye başladığım kuru mama fiyatları 10- 12 liraydı. Bunlar ayda yüzde 20, yüzde 30 arttı derken şimdi en uygun kuru mama fiyatı 30 liradan aşağı yok. Yüzde 200 arttı kuru mama fiyatları. Gerçekten bu da bizi zorlamaya başladı. Kuru mama almakta zorlanıyoruz. Bunun için bazı tavuk ciğeri, makarna gibi değişik gıdalara yönelmeye başladık. Özellikle KDV fiyatları. Bir kedi mamasında yüzde 18 KDV var. En azından KDV’si düşürülsün. Bunlar sokak hayvanı. Bunları beslemek bizim insani görevimiz. Bunun için gerçekten sokak hayvanlarının gerek kedi gerek köpek mamalarının fiyatları çok arttı. Bunun maliyetinin durdurulması gerekiyor. Fiyatların durdurulması gerekiyor. Ancak o şekilde bunlara rahat bakabiliriz.

“SOKAK HAYVANLARINA HERKESİN SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM”

Her mahallede, her apartmanda veya esnaf özellikle lokanta işletenlerde evinde kalmış olan köfte artığıdır, etli yemek artığıdır, makarnadır bunları çöp kutuların dökmesinler. Bunları mahallede çöp kutularının yanında kaplar var ya da yiyebilecekleri yere bıraksınlar. Kediler de karınlarını doyurmuş olsunlar. Yani herkes evindeki, işyerindeki yemek kalıntılarını, artıklarını kapı önlerine hayvanların yiyebileceği bir yere koyarlarsa hayvanlar da kolayca karınlarını doyurmuş olurlar. Bunlar bizim can dostumuz. Karınlarının doyurulmasına ihtiyaçlar var. Sokak hayvanlarına herkesin sahip çıkmasını istiyorum.”

Art’s Magazin  Yurt

YAKLAŞIK 3 YILDIR SOKAK KEDİLERİNİ BESLEYEN ARAL: “YÜZDE 200 ARTTI KURU MAMA FİYATLARI. KURU MAMA ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!