• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

AMASYA ÇAMBÜKÜ’NDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PLANINA KARŞI DİRENEN KADINLAR, MAHKEMENİN DURDURMA KARARININ ARDINDAN MERA ALANLARINA MEYVE FİDAN DİKTİ

service

AMASYA ÇAMBÜKÜ’NDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PLANINA KARŞI DİRENEN KADINLAR, MAHKEMENİN DURDURMA KARARININ ARDINDAN MERA ALANLARINA MEYVE FİDAN DİKTİ

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yaptıkları mera alanlarına organize sanayi bölgesi yapılmasına karşı üç aydır direnen kadınlar, Samsun İdare Mahkemesi’nin kararının ardından, mera alanlarına meyve fidanı dikti.   

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Amasya Taşova Çambükü’ndeki mera alanlarına organize sanayi bölgesi planının yürütmesini durdurdu. Çambükü’nde yaşayan ve projeye yaklaşık üç aydır karşı çıkan kadınlar, daha önce iş makinelerinin girdiği alana yeni meyve fidanı dikti. Kadınlar fidanlarını dikerken, ‘Çambükü bizimdir bizim kalacak’ sloganları attı.

“SÖKÜLEN KIRK YILLIK AĞAÇLARIMIZIN YERİNE YENİ FİDANLAR DİKİYORUZ”

Ayşe Celep, “Aşırı derecede sevindim. Bugün arazimize fidanlarımızı dikmeye geldik. Sayın Valim, sökmüş olduğun kırk yıllık ağaçlarımızın yerine bugün küçük fidanlar getirdik, onları dikeceğiz” dedi.

Bir başka kadın ise “Ben de bu fidanları on iki tane torunum için dikiyorum. Ağaçlarımızı sökenler utansın, biz yine dikeriz, vazgeçmeyiz” diye konuştu.

Başka bir kadın üretici ise, “Çambükü halkı olarak çok zor bir süreçten geçtik ama kazandık. Çambükü her ne kadar ağaçsız kalsa da biz köylü milletin efendisidir diyerek yılmadan, usanmadan toprağımızı ekmeye devam edeceğiz çocuklarımız ve geleceğimiz için” dedi. 

“TOPRAĞIMIZA KAVUŞTUK YENİDEN ÜRETECEĞİZ”

Tarlalarında yeniden çiğdemlerin filizlendiğini ifade eden bir kadın yurttaş ise, “Kepçeler bile tarlalarımızı karartamadı. Hem toprağımızı hem Yeşilırmak’ımızı hem de bütün vadimizi kurtardık. Kepçeler geldi toprağımızı kap kara yaptı. Biz buralara geldiğimiz zaman buralar dikenlikti, buraları tarla haline biz getirdik. Toprağımıza sarı çiğdemler bitiyor, bu toprağımıza vasıfsız toprak dediler ama bu toprakta yonca, arpa, buğday her şey yetişiyor. Hava soğuk olduğu halde toprağımız yemyeşil. Sayın vali buraya verimsiz toprak dedi ama burası aşırı verimli bir toprak. Biz çocuklarımızı bu toprakla okuttuk, çocuklarımızın hayallerini kararttılar. Toprağımıza kavuştuk yeniden üreteceğiz” dedi.

“BU KÖYÜ YENİDEN YEŞERTMEK BOYNUMUZUN BORCU”

Tarım alanlarına meyve fidanlarını diken kadınlar şu ifadeleri kullandı:

“Sevinçli haberi aldık toprağımıza geldik ilk fidanımızı dikiyoruz. Onlar ağaçlarımızı devirdiler biz de bugün fidanlarımızı dikiyoruz.”

“Duymayan kalmasın bu köyü yeniden yeşertmek boynumuzun borcu.”

“Torunlarım için yeniden fidanlar dikiyorum. Onlar kırdılar ama biz yeniden dikiyoruz üretmeye başladık gene sağ olsunlar var olsunlar.”

“Kaç senelik fidanlarımızı söktüler, çocuk büyütür gibi fidanlarımızı yeniden büyütürüz. Ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam, çok mutluyuz.”

“Bugün hayırlı bir haber aldık, kadınlar olarak Çambükü’nü yeniden yeşertmeye karar aldık.”

 

Art’s Magazin  Yurt

AMASYA ÇAMBÜKÜ’NDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PLANINA KARŞI DİRENEN KADINLAR, MAHKEMENİN DURDURMA KARARININ ARDINDAN MERA ALANLARINA MEYVE FİDAN DİKTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!