EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: “ÇALIŞMALARIMIZ PROVOKATİF BİR DİLLE KARALANMAYA ÇALIŞILMIŞTIR”

service

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: “ÇALIŞMALARIMIZ PROVOKATİF BİR DİLLE KARALANMAYA ÇALIŞILMIŞTIR”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Emek ve Demokrasi Güçleri, Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremzedeler için kurdukları çadırların kaldırılmasına yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamayı yapan Mevhibe Akdeniz, “Sağlık çadırı, çocuk oyun çadırları toplatılmış, yardımların konulduğu depolar boşaltılmış ve gönüllülerin kaldığı çadırlar kaldırılmıştır. Yani başından bu yana çadır alanı resmi görevlileriyle koordineli şekilde yürütülen çalışmalarımız, provokatif bir dille karalanmaya çalışılmıştır” dedi.

Emek ve Demokrasi Güçleri, İskenderun’daki Mustafa Kemal Mahallesi çadır alanında Gıda-İş, İletişim-İş, Birtek-Sen, Ekmek ve Gül, ODTÜ Mezunları Derneği ve Rotary Kulübü’nün kendi çabalarıyla kurduğu çadırların kaymakamlık kararıyla kaldırılmasına İskenderun Cem Evi, Eğitim- Sen ve KESK çadırları önünde yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan Mevhibe Akdeniz, Ekmek ve Gül’ün ‘Kız Kardeşlik Köprüsüyle’ İstanbul’dan gönderdiği yardım tırındaki malzemelerin yetkililerden izin alınarak İskenderun Belediyesi Kapalı Spor Salonu’na koyduklarını anlattı. İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in malzemelerin spor salonundan çıkarılması, çamaşır hanenin boşaltılması ve gönüllülerin çadırkentten çıkarılması talimatını verdiğini söyleyen Akdeniz, çadır alanının ‘özerk bir yönetim haline getirildiği’ iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Akdeniz, şunları söyledi:

“Depremzedelerin güvenliğimiz yok, güvenlik önlemi alınsın talebini görmeyen kaymakamlık söz konusu gönüllü kuruluşlar olunca ‘çıkın devlet geldi, AFAD dışında kimse yardım ve dağıtım yapamaz’ diyerek onlarca polis ve askerini alana yığmaktan ve ‘çıkmazsanız malzemelerinize, çadırlarınıza ve konteynırınıza el konulacak’ diyerek tehdit etmekten çekinmemiştir. Dün çadır alanını su bastığında ‘Hani devlet, görsün halimizi’ diyen depremzedelere ve gönüllü gruplara devletin ceberut yüzünü göstererek ‘Devlet burada’ demiş oldular. Depremzedelerin çadır değil konteynerkent istiyoruz talebini görmemiş, kendi kurdukları çadırların dahi sular altında kalmasını bahane göstererek dayanışmayla inşa ettiğimiz çadır alanından zor yoluyla çıkarılmamız sağlanmıştır. Ekmek ve Gül’ün kurduğu kadın çadırı, kız kardeşlik köprüsüyle kurulan sağlık çadırı, çocuk oyun çadırları toplatılmış, yardımların konulduğu depolar boşaltılmış ve gönüllülerin kaldığı çadırlar kaldırılmıştır. Yani başından bu yana çadır alanı resmi görevlileriyle koordineli şekilde yürütülen çalışmalarımız, provakatif bir dille karalanmaya çalışılmıştır.”

 

Art’s Magazin  Yurt

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: “ÇALIŞMALARIMIZ PROVOKATİF BİR DİLLE KARALANMAYA ÇALIŞILMIŞTIR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!