LÜTFÜ SAVAŞ, BÜYÜKELÇİLİĞİN PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE MACARİSTAN’DA

featured
service

LÜTFÜ SAVAŞ, BÜYÜKELÇİLİĞİN PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE MACARİSTAN’DA

Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği’nin düzenlediği programa katılmak üzere Macaristan’a giden Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Macar Milli Meclisi ve Macar-Türk Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Atilla Tilki ile bir araya geldi. 

HBB Başkanı Lütfü Savaş, Macar Milli Meclisi ve Macar-Türk Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Atilla Tilki ile Budapeşte’de, Türkiye ve Macaristan tarihi, kültürü, gastronomisi ve ikili ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulundu.  

Ziyarette İsveç’te aşırı sağ bir parti başkanının Kuran-ı Kerim’i yakmasını şiddetle kınadığını belirten Başkan Savaş, “Tabii ki İsveç’te bütün siyasi partiler aynı istikamete koşmuyor. İnanç insana özgüdür, biz diğer tüm dinlere saygılıyız ve aynı şekilde saygı bekleriz. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan bu saygısızca eylem kabul edilemez, şiddetle kınıyorum” dedi.

Hatay’ın bağımsızlık mücadelesinin 20 yıl sürdüğünü de dile getiren Savaş, “1918’den itibaren Anadolu işgal altındayken milli mücadele başladı. Milli mücadeleyi kazanıp Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile Hatay halkı bağımsızlık mücadelesi verdi. Bizim mücadelemiz 20 yıl daha sürdü. 20 yılın sonunda önce bağımsız bir devlet olup daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldık” diye konuştu. 

Atilla Tilki de konuşmasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan etkilendiklerini aktararak, şunları söyledi:

“Benzer süreci Suriye’deki gelişmeler nedeniyle 12 yıldır yaşayan Başkan Savaş’ı daha iyi anlıyorum. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bize de yansımaları oldu. Savaş sonrası yüzlerce insan buraya geldi. Onun için böyle bir durumda belediye başkanının işinin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Mültecilerle ilgilenmenin ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Size kolaylıklar diliyorum.”

Savaş ve Tilki, Atakaş Hatayspor ile Macaristan’dan bir takımının dostluk maçı yapması için fikir birliğine vardı. Ziyaretin ardından Savaş, Tilki’ye Hatay’a ait yöresel ve el emeği hediyeler takdim etti

 

Art’s Magazin  Yurt

LÜTFÜ SAVAŞ, BÜYÜKELÇİLİĞİN PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE MACARİSTAN’DA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!