İSTANBUL’DA MİNİBÜS VE DOLMUŞLARIN TAKSİYE DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR

featured
service

İSTANBUL’DA MİNİBÜS VE DOLMUŞLARIN TAKSİYE DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR

İstanbul’da bin 803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi için başvurular 16 Ocak itibarıyla başlıyor. Başvurular, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün Bakırköy ve Kartal’daki birimlerinden yapılabilecek. Son başvuru tarihi ise 17 Şubat olarak belirlendi.

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) alınan kararla, ihtiyaç fazlası bin 803 minibüs ile 322 dolmuş taksiye dönüşecek. İBB’den yapılan açıklamaya göre, aracını taksiye dönüştürmek isteyen taşımacılar, 16 Ocak 2023 Pazartesi günü itibarıyla başvuru yapabilecek. Noter çekilişi yapılacak hatlardaki minibüsler için son başvuru tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi.

Hattın tamamının dönüşüme alındığı (noter çekilişi yapılmasına gerek olmayan) hatlardaki minibüsler ile taksi dolmuşlar için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2023 olacak. Başvurular, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün Bakırköy ve Kartal’daki hizmet birimlerinden alınacak.

FAZLA BAŞVURU OLAN YERLERDE NOTER ÇEKİLİŞİ YAPILACAK

İBB’nin duyurusuna göre, 30 günlük başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından; taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla başvuru alınan hatlarda, noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Dönüşecek araç sayısından az veya eşit başvuru olması durumunda ise kuraya gerek olmadan, tüm başvuru sahipleri taksi dönüşümüne hak kazanabilecek. Başvuru için gerekli evraklar ile taksiye dönüşebilecek minibüs hat listesine; https://tuhim.ibb.gov.tr/haberler/taksiye-donusumde-basvurular-alinmaya-basladi/ linkinden ulaşmak mümkün.

KONFOR GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

İBB yeni taksiler ile ilgili tanıtımı iki gün önce yapmıştı. Buna göre, yeni taksiler geniş kapasiteli 8+1 panelvan araçlardan seçildi. Akıllı tepe lambaları taksimetre ile bağlantılı olan yeni taksilerde ‘yolcu seçme, yolcu almama’ gibi yaşanan sorunlar ortadan kalkıyor. Ayrıca S.O.S ibaresi ve panik butonuyla da şoförün de ve vatandaşın da güvenliği ön plana alınıyor. Taksi içi kamera sistemi bulunurken mobil uygulamalardan da faydalanılabilecek. Yeni taksilerde, görme engelli yolcular için “braille alfabesi” ile yazılmış taksi plakası ve tekerlekli sandalyeli yolcular için uygun alan da sağlandı.

Art’s Magazin  Gündem

İSTANBUL’DA MİNİBÜS VE DOLMUŞLARIN TAKSİYE DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!