İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ESKİ MAZOT TANKERLERİ YANGIN SÖNDÜRMEDE KULLANILACAK

service

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ESKİ MAZOT TANKERLERİ YANGIN SÖNDÜRMEDE KULLANILACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında farklı işlevler yükleyerek araçlarının kullanım ömrünü uzatıyor. ESHOT Genel Müdürlüğü’nün bir süredir âtıl durumdaki iki mazot tankeri, yangın söndürme aracına dönüştürülerek İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na devredildi. Biri 26, diğeri ise 35 tonluk iki araç sayesinde ekipler, yangınlara daha etkin müdahale ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, bir süredir âtıl durumdaki iki mazot tankerini İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na devretti. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yangın söndürme tankerine dönüştürülerek İzmir İtfaiyesi tarafından kullanılmaya başlanan biri 26, diğeri ise 35 tonluk iki araç sayesinde yangınlarla mücadelede itfaiyenin eli, para harcamadan güçlenmiş oldu. 35 tonluk araç petrokimya tesislerinin yoğun olduğu Aliağa’da, 26 tonluk tanker de Torbalı’da kullanılıyor.

35 TONLUK İLK SU TANKERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, küresel iklim krizi ile birlikte yangınların artık daha büyük ve tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek, “Özellikle büyük sanayi ve iş yeri yangınlarında suyun taşınarak kullanılması konusunda sorunlar yaşanabiliyordu. Yangınlara 2 buçuk, 5, 15 ve 18 tonluk su tankerleri ile müdahale ediliyor ama İzmir’de çok sayıda sanayi bölgesi var. Bu nedenle riskli. Büyük yangınlara müdahalede su çok çabuk bitiyor. Türkiye’de 35 tonluk su tankeri ilk kez bizim itfaiyemizde hizmet vermeye başladı. Bu araçları havuz gibi kullanıyoruz. Suyu merkezde tutarak tüm yangının kontrolünü sağlıyoruz. Zamanla yarışıyoruz ve bu durumda suyun doğru kullanılması bize büyük artı sağlıyor” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın ve Acil Müdahale Müdürü Aydın Mutlu da her iki tankerin yangınlara müdahalede ciddi faydasının olduğunu dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu iki tankeri, büyük orman yangınlarında, fabrika yangınlarında su ihtiyacımızı karşılaması için revize ettik. Tankerlerden birini Torbalı’da bir fabrika yangınında kullandık ve çok faydasını gördük.”

Art’s Magazin  Yurt

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ESKİ MAZOT TANKERLERİ YANGIN SÖNDÜRMEDE KULLANILACAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!