İZMİR’DE, İZ GAZETE’NİN ‘İZ BIRAKANLAR’ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU… ÜMİT KARTAL: “MEDYANIN İÇİNE GİRDİĞİ AÇMAZDAN CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNE GİRERSEK KURTULACAĞIZ”

service

İZMİR’DE, İZ GAZETE’NİN ‘İZ BIRAKANLAR’ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU… ÜMİT KARTAL: “MEDYANIN İÇİNE GİRDİĞİ AÇMAZDAN CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNE GİRERSEK KURTULACAĞIZ”

KERİM UĞUR

İzmir’de İz Gazete tarafından düzenlenen “İz Bırakanlar Ödülleri” sahiplerini buldu. İz Gazete Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kartal, “Gazeteciliği tarafsız bir meslek olarak asla görmüyoruz. Bu toplumun bir parçasıyız. Medyanın içine girdiği açmazdan Cumhuriyetimizin 100.yılında demokratikleşme sürecine girersek kurtulacağız. Yani kurtulursak beraber kurtulacağız” dedi.

İz Gazete’nin, kuruluş günü olan 21 Ocak’ta verdiği ‘İz Bırakanlar Ödülleri’nin 2022 yılındaki sahipleri ödüllerini düzenlenen törenle aldı. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde dün yapılan  ödül törenine siyaset, ekonomi, sivil toplum, medya, spor, kültür sanat camiasından ve İz Gazete okurları katıldı.

“EŞİTLİKTEN, ÖZGÜRLÜKTEN, ADALETTEN, BARIŞTAN YANA TARAFIZ”

Törenin açılış konuşmasını İz Gazete Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kartal yaptı.

Kartal konuşmasında, “Bugün tam 7 yılımızı doldurmuş olduk. Kuruluşumuz vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz iz bırakanlar ödül töreninin ocak ayında olması tabi bu ayda yitirdiğimiz meslektaşlarımızı da anmamıza vesile oluyor. Ama hala Ankara zemheri ayazında ama hala ayakkabılarımızın altı delik ama hala gazeteciler, direnler; güven tedirginliği yaşıyor ama yine de her ne olursa olsun o yürek hiç susmuyor o yürek hiç susmayacak. Gazeteciliği tarafsız bir meslek olarak asla görmüyoruz. Bu toplumun bir parçasıyız. Aynı sorunları yaşıyor, aynı kaygıları taşıyoruz. Bu yüzden de eşitlikten, özgürlükten, adaletten, barıştan, demokrasiden, bağımsızlıktan yana taraf oluyoruz. Medyanın içine girdiği açmazdan Cumhuriyetimizin 100.yılında demokratikleşme sürecine girersek kurtulacağız. Yani kurtulursak beraber kurtulacağız” dedi.

“BU ÖDÜLÜ 13.CUMHURBAŞKANIMIZA HEP BİRLİKTE VERECEĞİZ”

Açılış konuşmasının ardından 2022 yılının ilk iz bırakanlar ödülü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verildi. CHP lideri adına ödülü İzmir Milletvekili Mahir Polat aldı.

Polat, yaptığı konuşmasında, “100 günlük bir yürüyüşümüz daha var adalet yürüyüşü ile birlikte başlayan yürüyüşümüzün son 100 günlük aşamasındayız. Bunu 13.Cumhurbaşkanımıza inşallah hep beraber vereceğiz” dedi.

Kategorinin diğer ödüllerini ise içerisinde tonlarca asbest barındıran Nae Sao Paulo dev uçak gemisinin kente gelmemesi için verilen mücadelelerden dolayı İzmir Gemi Söküm Koordinasyonu, 250 gündür Gezi nöbeti tutan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir’de Uluslararası Basın Merkezi kuran İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yanı sıra Yazar Barış İnce aldı.

“İZMİR GAZETECİLİĞİN EN GÜÇLÜ OLDUĞU VE YAPILDIĞI YER”

Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) İz Bırakanlar Özel Ödülleri’ne ise gazeteci İsmail Küçükkaya ile dijital haber platformu dokuz8HABER, değer görüldü.

Gazeteci İsmail Küçükkaya şöyle konuştu:

“Öncelikle bu ödüle bizi layık gördüğünüz için çok teşekkür ediyorum. Onur duyduğumu söylemek isterim. İzmir’de olmak ve İzmir’den gazetecilerden bu ödülü almak ayrı bir anlam ifade ediyor. Çünkü İzmir çok uzun yıllardır gazeteciliğin en güçlü olduğu ve yapıldığı yer. Ulusal gazete ve televizyonların mevcut iktidarın politikaları ve tercihleri nedeniyle etkisini kaybetti. Ulusal gazeteler okunmaz, ulusal televizyonların izlenmez hale geldiği bir ortamda dedik ki yerel gazeteler bir çıkış noktası olabilir ve biz her gün 9 yıldır bunu yapmaya çalıştık. Çevre, kadın, tarım haberleri, insan hakları, hayvan hakları gibi bütün temel haklara ilişkin haberler yapıyordu fakat Cuma sabahı bir şey oldu. Cuma sabahı gündemi hazırlarken yerel gazetelere sıra geldi İz Gazete’ye sıra geldi. Bir yerel gazetenin aslında ulusal bir manşeti nasıl attığını biz o gün gördük. Manşette, Pınar Teke isimli muhabir arkadaşımızın özel haberi gazetenin manşetindeydi. Ben haberleri okurken imzaları çok önem veririm ve o imzalarla aktarmaya çalışıyorum. Müthiş bir gazetecilik dolayısıyla ben bu ödülü bütün muhabir arkadaşlarım adına alıyorum”

BELEDİYE BAŞKANLARINA ÖDÜL

Yerel Yönetimlerde İz Bırakanlar Ödülleri’nde ise Danışma Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Mustafa Özuslu, “Bu ödül başkanımız Tunç Soyer’e ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 100. yılda İzmir’de Türkiye’nin en büyük görsel şölenini yapmış olmanın onurunu bir kez daha yaşattığı için İz Gazete’ye ve bu ödülü layık görenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Art’s Magazin  Yurt

İZMİR’DE, İZ GAZETE’NİN ‘İZ BIRAKANLAR’ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU… ÜMİT KARTAL: “MEDYANIN İÇİNE GİRDİĞİ AÇMAZDAN CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNE GİRERSEK KURTULACAĞIZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!