KADİRLİ’DE İNŞAAT HALİNDEKİ CAMİ TUVALETİNİN YERİNE İTİRAZ EDEN MAHALLELİ, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN YARDIM BEKLİYOR

service

KADİRLİ’DE İNŞAAT HALİNDEKİ CAMİ TUVALETİNİN YERİNE İTİRAZ EDEN MAHALLELİ, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN YARDIM BEKLİYOR

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Cemalpaşa Mahallesi’nin sakinleri, inşaatına 8 yıl önce başlanan caminin bahçesine yapılan tuvaletin yıkılmasını ve başta bir yapılmasını istiyor. Mahalle sakinlerinden Hasan Bal, “Bahçemizi işgal eden, yeşil alanımızı daraltan, insanların kullanım alanlarını azaltan, 3 bin kişilik caminin tuvaletinin yerini cemaatimiz ve mahalle sakinleri olarak kabul etmiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızdan, yetkililerden bu konuda yardımlarını ve desteklerini bekliyoruz” dedi.

Kadirli’nin Cemalpaşa Mahallesi sakinleri, yapımına 2015 yılında başlanan ve inşaatı hâlâ devam eden 3 bin kişilik Cemalpaşa Camii’nin bahçesine yapılan tuvaletin konumuma karşı çıkıyor.

Mahalle sakinlerinden İsmail Ateş, “Camimize uygun bir tuvalet olmasını arzu ediyoruz. Daha evvel planda ne ise tuvaletin oraya yapılmasını arzu ediyoruz. O şekilde rica ediyoruz. Camiye yakışan bir tuvalet istiyoruz. Böyle küçük, kocaman camiye böyle uçuk tuvalet olmaz. Büyük bir tuvalet olması lazım” diye konuştu.

“TUVALETİN YERİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Hasan Bal ise şunları söyledi:

“Ben, mahalle sakinlerindenim. Mahalle sakinlerimiz ve cami cemaatimiz, plan projeye, ruhsata uygun şekilde tuvaletin yapılmasını istiyorlar. 2015’te temeli atılan bir caminin 8 yıldır daha tuvaleti yok. Bu kadar gecikmesine anlam veremiyoruz. İnsanlar, hayır sahipleri hayırlarını yapıyorlar. Öncelikle bir camide en önemli, en erken yapılması gereken konu, tuvaletler ve abdesthanelerdir. Bu yok. Bu olmadığı gibi, şu an ki mevcut görüntü kirliliği olan ve bahçemizi işgal eden, yeşil alanımızı daraltan, insanların kullanım alanlarını azaltan, 3 bin kişilik caminin tuvaletinin yerini cemaatimiz ve mahalle sakinleri olarak kabul etmiyoruz.

“YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Diyanet İşleri Başkanlığı’mızdan, yetkililerden bu konuda yardımlarını ve desteklerini bekliyoruz. Projeye uygun olsun istiyorlar. Eğer o olmuyorsa daha uygun, daha bahçenin dışında veya kenarında… Nasıl bir evde, bir insanın evinde tuvaleti, banyoyu âtıl yere yapıyorsan, tuvaletimizin de camimizin göz önünde değil, daha uygun bir yerimiz var hemen batı tarafında, oraya yapılmasını talep ediyoruz.”

Mahalle sakini Metin Bozdayı ise “Bizim buradaki amacımız; güzel bir çevre düzenlemesi olsun, tuvaleti daha uygun bir yere olsun; camimize, mahallemize yakışır bir eser olsun. Biz, bunun peşindeyiz. Biz, başka bir şey istemiyoruz. Camimize uygun, mahallemize uygun, ilçemize uygun, yakışır bir eser ortaya çıkmasını istiyoruz” dedi.

Art’s Magazin  Yurt

KADİRLİ’DE İNŞAAT HALİNDEKİ CAMİ TUVALETİNİN YERİNE İTİRAZ EDEN MAHALLELİ, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN YARDIM BEKLİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!