YOZGAT ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI: “HUSUSİ ARAÇLARA DA KAR LASTİĞİ TAKMA MECBURİYETİ GETİRİLMESİ LAZIM”

service

YOZGAT ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI: “HUSUSİ ARAÇLARA DA KAR LASTİĞİ TAKMA MECBURİYETİ GETİRİLMESİ LAZIM”

Motorlu araçlarda kar lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık itibariyle başlamasıyla birlikte lastikçilerde yoğunluk arttı. Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İlhami Bakıcı, sadece ticari araçlarda değil, özel araçlara da kar lastiği takma zorunluluğunun getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Kar yağışı henüz başlamamasına karşın kış soğuklarının kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde, kış aylarının sorunsuz geçirilebilmesine yönelik tedbirler devreye sokulmaya başlandı. Kar lastiği takılmasına yönelik zorunluluk başlamasıyla birlikte lastikçilerde yoğunluk gözlenirken Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İlhami Bakıcı, sadece ticari araçlarda değil, özel araçlarda da kar lastiği takma zorunluluğunun getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yozgat Valiliği, Kasım ayı sonu itibariyle kurumlar tarafından alınan tedbirleri masaya yatırdı.

Doğu Anadolu ile batı bölgesindeki illeri, Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan karayolu ağının geçtiği Yozgat’ta trafik ekipleri belirlenen alanlarda denetimlerini artırıp, hususi araçlarda lastiklerin diş derinliğinin 1.6 milimetreden daha az olamayacağı, yük ve yolcu taşımacılığı yapılan çekici, kamyon, otobüs gibi araçlarda ise lastik diş derinliğinin 4 milimetreden az olmaması gerektiğine dikkat çekilip, uyarılarda bulunuldu. Kurallara uymayan araçların işletmecilerine bin 152 lira idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Motorlu araç sahipleri cezai işlem uygulanmaması için lastikçilerden randevu alıp, araçlarının lastiklerini değiştirmeye başladı. Geçen yıl her bir lastik 20 liradan değiştirilirken bu yıl 50 liradan değişim yapıldığı öğrenildi.

“HUSUSİ ARAÇLARA DA TAKMA MECBURİYETİ GETİRİLMESİ LAZIM”

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İlhami Bakıcı, 1 Aralık itibariyle zorunlu kar lastiği takma mecburiyetinin başladığına dikkat çekerek, “Yük ve yolcu nakliyesi yapan, taşımacılığı yapan ticari esnafımız 1 Aralık itibariyle kar lastiğini takma mecburiyeti başlamıştır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacaktır, buradan bütün esnafımıza ve vatandaşlarımıza duyuruyorum. Ticari araçların takmasında bir sorun yok ama hususi araçlara da takma mecburiyeti getirilmesi lazım. Çünkü o da aynı karayollarında trafiğe çıkıyor, ticari araçlarla trafiğe çıkıyor. Hususi araç yolda kayınca yolu kapatıyor, bizim ticari araçlara da bütün yolun açık bulunmasına mâni oluyor. Bunun için uygulamanın bütün araçlar üzerinde yapılmasını istiyorum” dedi.

Doğu-Batı, Güney-Kuzey bağlantılı Devlet Karayolunun Yozgat’ın tam ortasından geçtiğini hatırlatan Bakıcı, karayolunda seyredecek araç sürücülerine de uyarılarda bulundu, denetimlerin yoğunlaştırıldığını aktardı. Bakıcı şunları söyledi:

“Doğuyu batıya, Güneyi Kuzeye bağlayan bir geçiş noktası burası. Burada özellikle şehir girişinde ve çıkışında Yozgat Valiliğine ait ekiplerimiz ve jandarmamız kontrol yapacaklardır. Özellikle trafik kontrolü yapılacaktır. Bundan dolayı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kar lastiklerini kar yağmur yağdı yağmadı önemli değil kar lastiklerini takmalarını önemle rica ediyorum. Karın yağması önemli değil. Havanın soğuması da kar lastiğinin takılması için etkili. Yapısı itibariyle daha esnek ve daha yumuşak olduğu için bütün araçlarda hususi araçlarda da kar lastiği mecburiyeti getirilmesi gerekir. Hususi araçlar da taksın. Bizim ticari araçlarda bir sorunumuz yok. Hepimiz taktık kar lastiklerimizi. Ben kendi hususi aracıma, makam aracıma da kar lastiği taktırdım. Herkesin de bu konuda duyarlı olmasını bekliyorum.”

Yozgat’ta Kasım ayı sonu itibariyle ilgili kurumlar tarafından kış dönemine yönelik alınan tedbirler, Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı. Yozgat Valisi Polat, araç-gereç konusunda herhangi bir sıkıntının bulunmadığını hatırlatarak, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“İnşallah bu senede bereketli bir kış geçiririz diye dua ediyorum. Allaha şükür devletimizin imkanları her ilçemizde her köyümüzde milletimizin emrindedir.  Geçtiğimiz yıl biz köy yolları dahil olmak üzere aynı gün içerisinde hepsini açmaya çalıştık. En fazla bir buçuk günde tüm köy yolları açıldı. Araç gereç bakımından hiçbir sıkıntımız yok. Özel İdaremiz, belediyelerimiz, Karayollarımız gerektiği zaman DSİ’miz, AFAD’ımız hazır. Karla mücadelemiz sadece yol açmakla olmuyor. Yolu açacağız, enerji vereceğiz. Çedaş ile elektriği açmamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl AFAD’a ait aracımızı Çedaş’ın emrine verdik. Özellikle taşradaki köy yollarındaki dileklerimizle ulaşımı konusunda sıkıntı çeken Çedaş’a destek verdik, yine vereceğiz. Biz devleti ayırmıyoruz, devletin kurumlarını ayrı görmüyoruz. Hepimiz aynı yolda yürüyen insanlarız, hedef milletimize hizmet etmek. DSİ’de olsa bizim Karayolları da bizim, Orman da burada bütün kurum ve kuruluşlarıyla patrona, milletimize hizmet edebilmek için çabalıyoruz. Geçen sene yüzde 98 oranında başarı sağladığımızı düşünüyorum. Bu sene de aynı planlamaları yapıldı. Aynı ekiplerimizle milletimize hizmet etmek için araçlarımızın bakımları, kontrolleri, tuzlar, solüsyonlarımız hepsi depolarımıza konuldu bereketin yağmasını bekliyoruz.”

Yozgat’ta 2022-2023 kış döneminde Karayollarının toplam 219 personel, 70 araç ile İl Özel İdaresi’nin de 101 araç, 176 personelle kar ve buz ile mücadele çalışmalarını yürütecekleri açıklandı.

 

YOZGAT ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI: “HUSUSİ ARAÇLARA DA KAR LASTİĞİ TAKMA MECBURİYETİ GETİRİLMESİ LAZIM”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!