HALİL POSBIYIK: “ZONGULDAK EREĞLİ’Yİ DIŞLAMASIN, GEREKLİ YATIRIMLARI YAPSIN, BAS BAS BAĞIRALIM BENİM İLİM ZONGULDAK DİYE”

featured
service

HALİL POSBIYIK: “ZONGULDAK EREĞLİ’Yİ DIŞLAMASIN, GEREKLİ YATIRIMLARI YAPSIN, BAS BAS BAĞIRALIM BENİM İLİM ZONGULDAK DİYE”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis toplantısında Ereğli’nin neden il olmak istediğini maddeleriyle anlattı. Ereğli’nin yatırım yapılmayarak dışlandığını savunan Başkan Posbıyık, “Cumhurbaşkanımıza ‘Ben sizin milletvekilinizim’ dedirten nedenler ne ise biz o yüzden il olmak istiyoruz. Zonguldak, Ereğli’yi, Alaplı’yı istemiyor. Hizmette ve siyasette engelliyor. Ereğli-Alaplı dışlanmasın, hak ettiği yatırımları alsın. Ereğli üvey evlat muamelesi görmesin. Ereğli’nin potansiyelinin karşılığı verilsin” dedi. Posbıyık, Zonguldak’ı yönetenlerin Ereğli’ye gerekli yatırımları eşitçe paylaşması halinde ‘Bas bas benim ilim Zonguldak diye bağırırız” diye konuştu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ereğli’nin neden il olmak istediğini maddeleriyle ve tarihi süreçlerle paylaşan Başkan Posbıyık, “Cumhurbaşkanımıza ‘Ben sizin milletvekilinizim’ dedirten nedenler ne ise biz o yüzden il olmak istiyoruz’ dedi.  

Posbıyık’ın açıklaması şöyle:

BARTIN VE KARABÜK’ÜN AYRILMASIYLA ZONGULDAK KÜÇÜLTÜLDÜ, EREĞLİ’YE SİYASİ MESAFE KONDU”

Türkiye’de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 İl’ çalışmasıyla ilgili bir gündem oluştu. Görüyoruz bazı ilçeler il olabilmek için çaba harcıyorlar.

Kdz. Ereğli’nin de il olma talebi var. Bu bugün başlamış değil, 1989 yılında dile getirilmiş bir konu. Hatırlarsanız benim Belediye Başkanlığı’na ilk adaylığımda.

Bugün, kıymetli kamuoyuna, Zonguldak’ı ve devleti yönetenlere Kdz. Ereğli olarak neden il olmak istediğimizi anlatmak istiyorum.

İl olalım derken keyfimizden istemiyoruz. Ereğli olarak gerekli yatırımları, destekleri alamadığımız için istiyoruz.

1989 yılında dönemin Başbakanı Rahmetli Turgut Özal Ereğli’ye ‘İl olma’ sözü verdiğinde bu şansını değerlendiremeyen Ereğli, o tarihten itibaren siyaseten ve hizmet anlamında dışlandı.

“KÖKSAL TOPTAN’IN EREĞLİ’DE BİR İZİ YOK”

Buradan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski bakan ve meclis başkanı Değerli saygıdeğer Köksal Toptan’a saygılarımı iletiyorum. Kendisini çok severim ve sayarım.

Bartın, 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili oldu.  Karabük, 6 Haziran 1995’te, Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili oldu.

Böylece Zonguldak küçültüldü, Kdz. Ereğli’ye siyaseten mesafe kondu. Bunlar hep tarih. Arka arkaya gelen işler.

Sayın Toptan’ın Zonguldak’a, Karabük’e, Bartın’a çok hizmetleri olmuştur.

Bartın’da Köksal Toptan Anadolu Lisesi vardır. Bartın’a Orman Fakültesi kazandırmıştır. Karabük’e hizmetleri oldu. Zonguldak’ta her adımda Köksal Toptan’ın hizmetlerini görüyoruz. Köksal Toptan Stadyumu,  okulları, konferans salonlarını her yerde görüyoruz.

Ancak, Ereğli’nin 3 dönem Milletvekili olarak ta en yüksek oyu verdiği sayın Toptan’ın Ereğli’de hiç bir izine rastlayamıyoruz.

İşte, ne olduysa o tarihten itibaren oldu. Ereğli ve Alaplı artık Zonguldak’ı yönetenler için tünelin öbür tarafı oldu.

“EREĞLİ DEVLET YATIRIMLARINDAN DIŞLANDI”

Devlet yatırımlarından dışlandı. 2021 yılında Zonguldak ekonomisinden ülke ekonomisine aktarılan katma değerin yüzde 70’ini Kdz. Ereğli tek başına sağladı. Ancak Ereğli genel bütçeye verdiği katkı oranında sosyoekonomik yönden hak ettiği payı hiçbir zaman alamadı. Partiyi, purtiyi bırakalım Allah rızası için bu Ereğli’yi düşünelim. Yazıktır, günahtır.

Ereğli’nin kara, deniz ve demiryoluna yatırım hiç yapılmadı. Her tarafa yapıldı, buraya yapılmadı. Ankara’yla bağlantı kuramaması için Ereğli’ye karşı bir lobi oluşturuldu.

Şimdi bize neden il olmak istiyorsunuz diye soruyorlar?

“CUMHURBAŞKANIMIZA ‘EREĞLİ’NİN MİLLETVEKİLİ BENİM’ DEDİRTEN NEDENLER NE İSE BİZ O YÜZDEN il OLMAK İSTİYORUZ”

İşte söylüyorum, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Kdz. Ereğli’ye gelerek neden ‘Sizin Milletvekiliniz benim’ demek zorunda kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız geldi Ereğli’ye, ‘Sizin milletvekiliniz benim’ dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başka herhangi bir yerinde ilçesinde, vilayetinde, beldesinde böyle bir laf söyledi mi? Hafızanızı canlandırın. Ben sizin milletvekilinizim dedi mi? Bunu söyleten nedenler var. Geldiğinde, brifing aldığında Ereğli’nin durumuna üzüldü bizim kanaatimiz. O yüzden ben sizin milletvekilinizim dedi. İlk defa böyle bir şey söylüyor.

Sayın Cumhurbaşkanına ‘ben sizin milletvekiliniz benim’ cümlesini Ereğli’de söyleten nedenler ne ise, biz o yüzden il olmak istiyoruz.

Ereğli dışlanmasın, Ereğli hak ettiği yatırımları alsın. Ereğli üvey evlat muamelesi görmesin. Ereğli’nin potansiyelinin karşılığı verilsin.

“EREĞLİ il OLURSA TÜRKİYE’DEKİ İLK 10 il ARASINA GİRER”

Kdz. Ereğli il olursa, Türkiye’de kişi başı en çok milli gelire sahip illerden biri olacak. 2 milletvekili seçebilecek, kendi bütçesiyle yönetilecek, kendi üniversitesi olacak. Ereğli’nin ekonomik, ticari, sınaî her türlü kalkınmasının önü açılacak ve ülkemizde kalkınmışlık seviyesi olarak ilk 10 il arasına girecektir.

Ama Ereğli boğuluyor, Ereğli serbest bırakılmıyor. Verginin yüzde 70’i buradan gidiyor, Ereğli’ye dönüşü yok.

Bütün buna rağmen Ereğli halkı olarak biz yinede diyoruz ki Ereğli’ye hak ettiği yatırımları yapın, Zonguldak’la yaşamaktan mutluyuz, Zonguldak benim vilayetim. Zeki Çakan’la beraber Temsilciler Kurulu’nu kurduk. Ocaklar kapatılmasın diye eylemler yaptık. Erdemir özelleşmesin diye büyük eylemler yaptık. Armutçuk ocaklarında yaptığımız eylemler. Hayatım bunlarla geçti. Zonguldak benim vilayetim ama Zonguldak Ereğli’yi istemiyor. Ereğli seni istemiyoruz, Alaplı seni istemiyoruz diyor. Tünelin öbür tarafı bize yaramaz diyor. Yatırım da yapmıyorum ne nane yerseniz yiyin diyor.

“YATIRIMLAR YAPILSIN, ZONGULDAK BENİM İLİM DİYE BAS BAS BAĞIRIRIM”

Bunun tersini yapsın, nüfus oranına göre Merkez’e, Devrek’e, Çaycuma’nın nufüs oranına göre eğitim, altyapı, turizm yatırımları devletten gelen bütçeye göre paylaşılsın, il olmak istemeyiz o zaman. Zonguldak benim ilim diye bas bas bağırırım. Gerekli yatırım yapılırsa hakkımız verilirse Karadeniz Ereğli’nin önündeki Karadeniz’i de kaldırırım o zaman. Gerekirse Ereğli’nin önündeki Karadenizi kaldıralım, benim ilim Zonguldak ama insanlar bu kadar örselenmez. Ereğli halkı sessiz, beyefendi, kaderine razı. Ses çıkarmıyoruz diye bu kadar baskı yapılmaz ki. Siyasi partiler ses çıkarmaz, STK’lardan zaten ses seda yok. Herkes korkaklık, ürkeklik içerisinde. Kimse kusura bakmasın, bakan da baksın.”

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

HALİL POSBIYIK: “ZONGULDAK EREĞLİ’Yİ DIŞLAMASIN, GEREKLİ YATIRIMLARI YAPSIN, BAS BAS BAĞIRALIM BENİM İLİM ZONGULDAK DİYE”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!